Aktualności

Jak zostać Googlem, czyli growing™ po polsku

Growing-100px

Teoretycy i praktycy zarządzania do dziś spierają się co do istoty motywacji.

Po jednej stronie barykady stoją Ci, którzy pracowicie budują systemy motywacyjne, aby wypełnić domniemaną „lukę” pomiędzy celami organizacji a wydajnością pracowników. Po drugiej Ci, dla których motywacja jest cechą indywidualną i nie zbuduje się jej przez zewnętrzne systemy motywacyjne. Więcej - każda próba motywowania ostatecznie prowadzi do… demotywacji i obniżenia wydajności. 

 Magazyn „Fortune” w 2012 r. opublikował listę 100 najbardziej pożądanych pracodawców. Kiedy przeglądamy statystyki opisujące ich sukces – miejsce na rynku, miliardy dolarów przychodu, dynamikę wzrostu – kiełkuje w nas brzydkie uczucie zazdrości. Czego nam brakuje, żeby być jak oni? Jak znaleźć i skopiować to magiczne „coś”? Czy to w ogóle możliwe?

Uważna analiza pozwala odkryć powtarzalność elementów, które składają się na sukces. Po chwili staje się jasne, że wszystkie te firmy stosują konsekwentnie zasadę growingu™.

Growing™ to nowe, skuteczne narzędzie prowadzenia każdej organizacji do sukcesu. Składa się na nie szczególny rodzaj współpracy pracodawców i pracowników, wykraczający poza obszar zawodowy. Jednym zdaniem – cele życiowe pracowników stają się zbieżne z celami firmy. Ideologia? Jeśli tak, to bardzo zyskowna. Google, Zappos, Microsoft, Four Seasons Hotels, Hasbro, American Express, … Co oni TAKIEGO robią?

Przede wszystkim przyjmują do wiadomości, że poukładane życie pracownika przekłada się na lepsze wyniki pracy. Dlatego pracują projektowo i rozliczają zadaniowo, dając możliwość optymalnego dopasowania potrzeb firmy i oczekiwań pracowników.

Traktują dość elastycznie tożsamość i kulturę firmy, aby być atrakcyjnym miejscem pracy dla pracowników z każdego pokolenia, funkcjonującego obecnie na rynku.

Doceniając wartość talentów i rozwijają je, inwestując nie tylko w kompetencje, ale także pasje i emocje pracowników. Wiedzą, że pracownik spełniony życiowo, zawodowo jest zdecydowanie bardziej skuteczny, a traktowany jak człowiek, odwdzięcza się Pracodawcy większą wydajnością i lojalnością. Tę różnicę można zmierzyć, a na realne zyski nie trzeba długo czekać.

Growing™ jest nowoczesnym podejściem, które integruje zarządzanie talentami, różnorodnością, plany sukcesji, modele kompetencji, czy oceny 360. Jego wdrożenie pozwala organizacjom odzyskać elastyczność organizacyjną, kreatywność i innowacyjność, co jest dziś podstawą sukcesu w biznesie.

BlitzProject Group rozpoczęła projekt innowacyjny „BlitzGrow – innowacyjna metoda wdrożenia idei fexicurity w przedsiębiorstwie” finansowany przez Unię Europejską ze środków programu POKL. Jego celem jest zaadaptowanie do polskich warunków amerykańskiej metody ARMO, której założenia realizują ideę growingu™.

Firmy, które chcą stać się polskim Googlem, zapraszamy na www.BlitzGrow.pl do wzięcia udziału w bezpłatnych szkoleniach i warsztatach – programie testującym ideę Growingu™.

 benefit

Zadzwoń

+48 602 636 399

Szkolenia otwarte

Zapraszamy do naszego katalogu szkoleń otwartych, gdzie można wybrać odpowiednie szkolenie i zartejestrować się na nie wybierając najdogodniejszą formę płatności

Nasz katalog

katalog szkolen mini

Newsletter

Chcesz otrzymywać informację o nowościach i promocjach? Zamów subskrypcję newslettera.
Nazwisko:
e-mail:
TOP